Уряд, регулятори та аудитори обговорили Європейське майбутнє ринку аудиторських послуг на Першому професійному форумі аудиторів

 

15 жовтня відбувся Перший професійний форум аудиторів «Європейське майбутнє ринку аудиторських послуг», ініціаторами проведення якого виступили Міністерство фінансів України спільно зі Світовим банком.

 

Форум був організований з метою створення комунікаційної платформи для конструктивного діалогу, обміну інформацією та побудови максимально ефективної взаємодії між регуляторами і суб’єктами ринку аудиторських послуг в умовах впровадження європейських стандартів аудиту в Україні, передбачених в рамках асоціації України з ЄС.

 

12096210_1171626779531289_5177246233112997227_nВідкрила Форум заступник Міністра фінансів України Олена Макеєва, представивши розроблений Міністерством фінансів України законопроект щодо реформування інституту аудиту в Україні. «Я впевнена, що реформа, запропонована наразі Міністерством фінансів України, буде підтримана аудиторами. Від того, наскільки швидко ми вдосконалимо інститут аудиту, залежить не тільки стабільність національної економіки, але і розвиток професії. Ми прагнемо до розширення ринку аудиторських послуг, чесних, прозорих та справедливих правил для всіх його учасників. Кінцева мета реформи – зміцнення фінансової стабільності країни, відновлення довіри суспільства до фінансових інститутів, в тому числі державних підприємств, підвищення інвестиційної привабливості України – все це стане новим поштовхом у розвитку професії», – резюмувала Макеєва.

 

Продовжуючи тему реформування українського законодавства в сфері аудиту у відповідності до норм європейського законодавства, старший спеціаліст з фінансового управління Центру реформ фінансової звітності Світового банку Наталія Мануілова наголосила на тому, що аудит і бухгалтерський облік є одними із найважливіших напрямків змін в нашій країні. Довіра до фінансової інформації та до фінансових звітів є основою для поліпшення інвестиційного та бізнес клімату, до залучення іноземних інвестицій. «В питанні реформування інституту аудиту Україна знаходиться в фарватері разом з усім світом. Люди хочуть довіряти звітам, хочуть дивитися на ті цифри, які мають сенс і вкладати свої гроші туди, де вони будуть працювати», — заявила Наталія Мануілова.

 

Під час свого виступу, заступник Голови Національного банку Владислав Рашкован пдтвердив важливість якісних змін в українському аудиті для регуляторів ринку. «Аудитор повинен показувати всі ризики та складнощі, а не розказувати, хто є акулами ринку. На сьогодні понад 840 тисяч юридичних осіб потребують якісного аудиту, тож, аудиторська реформа повинна йти паралельно з реформою ключових державних підприємств».

 

Від імені ще одного регулятору ринку на Форумі виступила Юлія Ковалів, перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі, яка відзначила тісний взаємозв’язок між якістю аудиторських висновків та інвестиційною привабливістю країни «Інвестори прийдуть в Україну, коли аудиторські звіти будуть звичного для них рівня», – зазначила пані Ковалів.

 

Тож, регулятори покладають великі сподівання на законопроект Міністерства фінансів, розроблений за участі експерта ЄС, підтриманий Світовим банком та Єврокомісією. Підтвердженнями цього стали слова Juana Mera Cabello, керівника відділу економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні, котра привітала Україну з приєднанням до світових процесів в царині аудиторської реформи. «Законопроект "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", розроблений Міністерством фінансів, попередньо розглянутий компетентними службами Європейської комісії і ми раді підтвердити, що проект закону відповідає вимогам ЄС, зокрема, у положеннях, що стосуються суспільного нагляду над професією, незалежності, конфіденційності та захисту даних. Делегація ЄС готова сприяти Міністерству фінансів та іншим зацікавленим сторонам у подальшій розробці та реалізації українського законодавства про бухгалтерський облік та аудит».

 

11181862_1171624122864888_5932219098960801330_nДжон Хупер, експерт Європейського союзу, котрий і взяв участь у розробці законопроекту у своїй промові наголосив, що для України аудиторська реформа важлива не лише в якості одного з кроків асоціації з ЄС, але й в усвідомленні та становленні значущості інституту аудиту як надійного озброєння від фінансових ризиків для суспільства. «Реформа в аудиті потрібна Україні не тому, що ви взяли на себе певні зобов'язання в рамках асоціації з ЄС, а тому, що аудит – це важливо. Ніхто не любить змін, ніхто не хоче, щоб його перевіряли, але ми всі хочемо підвищити рівень довіри до національного аудиту з боку держави, клієнтів, інвесторів та населення. Без бажання українських аудиторів якісно змінювати професію, ми не можемо очікувати такого реноме та поваги, яке є у професії в Європі», – зауважив Джон Хупер.  

 

Робота Першого професійного форуму була побудована в рамках III секцій, кожна з яких розкрила практичні аспекти норм запропонованого Міністерством фінансів законопроекту.

 

Законопроект передбачає принципово нову процедуру допуску аудиторів на ринок: підтвердження рівня теоретичних знань, підтвердження професійної компетентності шляхом складання кваліфікаційного іспиту та проходження практичної підготовки. Окрім того, начальник Управління методології бухгалтерського обліку Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Мінфіну Олег Канцуров розповів про вимоги до аудиторів та аудиторських фірм, обмеження на сумісництво в діяльності аудитора.

 

12115596_1171626629531304_1949108211467894950_nДо підготовки спеціалістів планують максимально залучати професійні організації. Про це у своїй доповіді під час Форуму згадав Олександр Суворов, Керівник Департаменту технічного контролю Baker Tilly. Законопроект Міністерства фінансів не передбачає ніяких сертифікатів А чи Б, а іспити з сертифікації проводитимуться незалежними центрами оцінювання знань. Однак незмінною залишається вимога щодо проходження безперервного удосконалення професійних знань.

 

Людмила Пахуча, партнер PwC Україна у відділі аудиту прирівняла аудиторську професію до професії майбутнього, а аудиторів до вічних студентів, котрі повинні постійно навчатися. Якщо нині підвищення кваліфікації обмежується певним визначеним колом організацій, то законопроектом надається можливість професійним організаціям розвиватися та навчати своїх членів і враховувати це в якості підвищення кваліфікації.

 

Також законопроектом передбачена зміна кількості реєстрів аудиторів, з існуючих чотирьох до одного. «Буде сформований єдиний безкоштовний онлайн-реєстр, котрий міститиме 4 розділи», — констатувала Катерина Рафальська, керівник Департаменту фінансової звітності НКЦПФР.

 

12141511_1171623502864950_2735114094685602538_nПід час Форуму був презентований досвід європейських країн у реформуванні відповідної сфери діяльності. Так, Нідерланди одними з перших в Європі здійснили реформу в аудиті. Радник з питань стратегії і політики, Управління фінансовими ринками Нідерландів (AFM) Hassan Outaklla поділився досвідом своєї країни у організації суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, що здійснюється, зокрема, двома незалежними контролюючими органами, котрі контролюють роботу аудиторів, що здійснюють обов’язковий нагляд, сприяють сумлінному надання фінансових послуг, ефективному функціонуванню ринків капіталу та стабільності фінансової системи держави. Такі інновації очікують і на українських аудиторів у разі прийняття відповідного закону.

 

Наталія Мануілова вважає, що запропонована Мінфіном модель запровадження органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю максимально відповідає європейським вимогам та є одним із головних нововведень законопроекту. Відтак, цей орган здійснюватиме функції контролю за безперервним навчанням аудиторів, контролю за якістю аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності та здійснення дисциплінарних проваджень.

 

Позицію професійної спільноти – аудиторів представила Наталя Гаєвська, Президент Всеукраїнської професійної організації «Спілка аудиторів України», член Аудиторської палати, яка окреслила питання професійної відповідальності суб’єктів аудиторської діяльності, а також, зазначила, що аудиторська спільнота підтримує ідею якісної реформи, котра стане рушієм для розвитку українського аудиту та дасть можливість виходу на європейські ринки.

 

Проектом закону передбачається також впровадження дворівневої системи контролю якості аудиторських послуг.

 

12096366_1171620556198578_4943225010404209335_nНа думку Сергія Кулика, партнера та керівника Департаменту аудиту компанії «Делойт» в Україні, який розповів учасникам про побудову внутрішньої системи управління якістю, система внутрішнього контролю якості в аудиторській компанії повинна базуватися на чотирьох складових: професіоналізмі спеціалістів, удосконаленні внутрішніх процесів, досвіді глобальних мереж та зовнішніх перевірках. У той же час «Ефективна система зовнішнього контролю якості повинна включати процедури контролю якості на рівні компанії та процедури контролю якості на рівні проектів, однак діюча законодавча база в пункті реалізації цієї системи потребує якісних змін. Дуже важливий той факт, що в запропонованому Міністерством фінансів законопроекті зовнішній контроль якості для аудиторів компаній суспільного інтересу суттєво посилений», – відзначив Володимир Дабіжа, партнер компаніі ЕY.

 

Світлана Зубілевич, керівник комітету ФПБАУ з питань професійної освіти, присвятила свій виступ питанню пошуку балансу у регулюванні ринку аудиторських послуг, зазначивши, що для Європи характерна рівноправність впливу саморегуляторних організацій та держави.

 

Відповідно до Законопроекту особлива роль у розбудові професії аудиторів відводиться професійним організаціям. «Кваліфікаційні навики, атестація аудиторів та підготовка аудиторів до складання іспитів, підвищення кваліфікації та контроль якості аудиторських послуг – найбільш суттєві напрямки діяльності професійних організацій», – зазначила Любов Білязе, Виконавчий директор ГО УАСБА.

 

На завершення заходу відбулася подіумна дискусія з представниками професії та регуляторами ринку стосовно принципів професійного самоврядування аудиторів.

 

DSC_3759За час проведення Форуму спікери детально роз’яснили та обґрунтували доречність, нагальність та актуальність реформування інституту аудиту в Україні, у той же час аудитори отримали відповіді на запитання, що були для них пересторогою в підтримці процесу запровадження цієї реформи. Загалом Форум відзначився активною позицією аудиторів щодо підтримки європейського вектору розвитку українського аудиту та готовністю до подальшої комунікації з метою його ефективного впровадження.

 

Всього у Форумі взяли участь понад 600 учасників, 400 з яких були безпосередньо присутні на форумі, та більше 200 аудиторів змогли долучитися до онлайн-трансляції. Перший професійний форум аудиторів відбувся за сприяння, міжнародної громадської організації «Рада Незалежних бухгалтерів та аудиторів», міжнародної аудиторсько-консалтингової компанії «Делойт», аудиторсько-консалтингової компанії Baker Tilly, члена міжнародної мережі Baker Tilly International, міжнародної компанії EY, компанії PwC, лідера українського ринку консалтингових послуг в сфері IT компанії Смарт-бізнес, бренду «1С:Підприємство»,  Перший БІТ, Школи фінансової англійської мови FBE School.

 

З фотозвітом можна ознайомитися за посиланням.

Презентаційні матеріали Форуму доступні на сайті.